Namo sienų statybiniai blokeliai. Kaip teisingai pasirinkti?
Rinkoje yra didelis asortimentas blokelių sienoms mūryti, tokių kaip: ARKO, AEROC, FIBO, LAMMI, HAUS ir kt. Išsirinkti nėra taip paprasta.
Kad pasirinkimas būtų racionalus, verta surinkti kuo daugiau informacijos apie sienų blokelių technines savybes bei mūrijimo ypatumus.
Statybinių sienų blokelių pasirinkimo pagrindinės klaidos:
- Pasirinkimas pagal žemiausią kainą.
- Aklas pasitikėjimas mūrininkų rekomendacijomis.
- Neatsižvelgiama į namo sienos konstrukciją.
- Neįvertinamos konstrukcinės apkrovos.
- Neįvertinamos sienos lyginimo dėl nelygaus blokelių mūro išlaidos.
- Neįvertinama konkrečių blokelių mūro įtaka pastato energinei klasei.
- Neįvertinami konkrečių blokelių mūro sienų apšiltinimo ypatumai.
- Neįvertinamas namo sienų blokelių sandarumas.
Kodėl dažnas renkasi žemiausią kainą?
Esant tokiai gausai statybinių medžiagų pasiūlai, neskiriama pakankamai dėmesio medžiagoms, kurios nebus matomos namo išorėje. Daugeliui atrodo, kad namo sienos turi būti tik tvirtos, o visą kitą išspręsime su kitomis medžiagomis.
Privataus namo užsakovui sunku įvertinti visas išlaidas, kurios bus būtinos visiškam sienos užbaigimui. Šios išlaidos labai priklauso nuo pasirinktos blokelių rūšies, todėl šiai statybinei medžiagai reikia skirti ypatingą dėmesį.
Ar mūrininkų rekomendacijos visada teisingos?
Rinkdamiesi mūrininkus ir tikėdamiesi objektyvaus patarimo dažnai klausiame, kokius sienų blokelius verta pirkti?
Atsiminkime, kad mūrininkas – tai tik sienų statytojas, kuris dalyvauja tik pradiniame namo statybos etape ir dažnai nemato viso namo galutinio rezultato, o jo padarytą broką dažniausiai ištaiso kiti.
Dažnai mūrininkas suinteresuotas statybos greičiu, nes jo laukia kiti, nauji objektai, o mažai jam žinomi sienų blokeliai greičiausiai sulauks stiprios kritikos.
Kodėl būtina atsižvelgti į visos namo sienos konstrukciją?
Be gero statybos techninio prižiūrėtojo sunku įvertinti visų namo sienų konstrukciją.
O ką reikėtų įvertinti?
Pradėkime nuo pamato ir apžvelkime iki stogo.
Pamatai, tai konstrukcija ant kurios bus mūrijami sienų blokeliai.
Čia kyla tokie klausimai:
- Ar įvertinote pamatų matmenis (t. sk. įstrižaines)?
- Ar įvertinote pamatų apkrovas ir stiprumą?
- Ar užteks ant pamato vietos blokeliui, šiltinimo ir išorinės apdailos medžiagai?
- Kaip užsandarinsite sienos ir pamato jungtį?
- Ar sandarus blokelių mūrijimas? Dažnai dėmesys kreipiamas tik į horizontalias siūles, o vertikalios lieka kiauros.
- Ar įvertinote sienų blokelio laidumą orui? Pvz. keramzito blokelis, kuris visiškai laidus orui ir kurį būtina nutinkuoti iš visų pusių po mūrijimo darbų, o tik po to galima jį šiltinti. Keramikiniai blokeliai, kurių vidaus skilutėmis lengvai cirkuliuoja oras. Kaip jį stabdysite?
Ar įvertinote, kaip instaliuosite elektros instaliaciją, kanalizaciją, santechniką ir kitas komunikacijas sienos konstrukcijoje?
Ar įvertinote, kaip sienose montuosite langus, duris, o ypač vitrinas? Ar langų angokraščiai bus pakankamai tvirti, kad išlaikytų langų ir sunkias stiklo konstrukcijas?
Kokios bus langų ir durų sąramos? Dažnai sienos neleidžia daryti didelių langų ar garažo vartų angų. Ar sąramos turės šalčio tiltų? Ar atlaikys perdengimo plokštes ir ar prireiks papildomų sutvirtinimo elementų? Kaip tvirtinsite balkoną?
Ar įvertinote stogo konstrukcijos tvirtinimą prie sienos?
Kaip užtikrinsite sienų sandarumą?
Ar įvertinote sienų blokelio laidumą orui? Pvz. keramzito blokelių mūras visiškai laidus orui. Jį būtina nutinkuoti iš visų pusių, o tik po to galima jį šiltinti. Keramikinių blokelių vidaus skilutėmis lengvai cirkuliuoja oras. Kaip jį stabdysite?
Nelygūs sienų blokeliai. Ar tai problema?
Pirkdami pigius blokelius nesitikėkite, kad jie bus lygūs ir siena bus idealiai tiesi. Jūsų laukia sienos lyginimo darbai ir papildomos išlaidos. Šiltindami su polistireniniu putplasčiu ar akmens vata statybininkai bando išlyginti išorines sienas, taip palikdami nemažus tarpus tarp sienos ir šiltinimo medžiagos. Ten papuola šaltas lauko oras ir siena lieka šalta.
Jei pasirinktų blokelių medžiaga nesandari, mūrą bus būtina tinkuoti, o ne lyginti su gipskartonio plokštėmis, nes per blokelius cirkuliuos lauko ir vidaus oras. Tik tinkavimas yra puikus oro sandarintojas.
Vertėtų daugiau dėmesio skirti blokelių lygumui (kad jų matmenys būtų tikslūs), vientisumui ir sandarumui. Tad, jei ir sumokėsite brangiau, vėliau daug sutaupysite.
Kokius sienų blokelius pasirinkti, statant aukštos energetinės klasės namą?
Racionalu rinktis blokelius, iš kurių sumūrytą mūrą lengviau užsandarinti ir apšiltinti.
« Atgal